موتور کافه ریسر بی ام و

کافه ریسر، موتور سیکلت کاستوم، Cafe Racer، موتور دست ساز، موتور سیکلت خیابانی، موتور سنگین تیونینگ شده شهری و یا سایر عبارات بخشی از  نام های معرف سبک متفاوت و جذاب این وسیله نقلیه هستند!

همان طور که در آمریکا نماد موتور سواری هارلی دیویدسون و مدل های مشابه با طراحی آن است در اروپا و خصوصا انگلستان نیز می توان یکی از سمبل های موتور سواری را مدل های کافه ریسر به شمار آورد!

کافه ریسر هوندا
کافه ریسر هوندا

در ادامه پرسش های زیر پاسخ داده خواهد شد:

  • کافه ریسر چیست؟
  • تاریخچه کافه ریسر؟
  • طراحی کافه ریسر چگونه است؟
  • استایل موتورسوار کافه ریسر چگونه است؟
موتورسیکلت سبک کافه ریسر
موتورسیکلت سبک کافه ریسر

موتورسیکلت کافه ریسر

کافه ریسر “Cafe Racer” برگرفته از موتور سواران نیمه قرن بیستم انگلیس است و همان طور که از نامش پیداست مربوط به Motorcycle Riders و علاقه مندان به موتورسیکلت که در کافه های انگلیس تجمع می کردند می باشد. طراحی سبک موتور کافه ریسر ساده و فاقد تجملات می باشد و از اجزا اصلی و مورد نیاز یک موتور سیکلت تشکیل شده که در عین سادگی از هماهنگی خاص و مطلوبی برخوردار است تا جایی برعکس بسیاری از موتور های کاستوم سبک چاپر به جای تمرکز بر چرخ عقب با پهنای لاستیک زیاد و همچنین دوشاخه یا فرمان بلند با زاویه های تند بر روی سادگی و نهایتا وجود انجینی بزرگ تر به تناسب سایر اجزا بیشتر دقت می شود که البته مورد آخر در تمامی طراحی ها صادق نیست. اولویت در ساخت این سبک فرمان پذیری بالا و سرعت بجای راحتی می باشد.

استایل موتورسوار کافه ریسر

ارگونومی کلی بالای بدن موتور سوار شباهتی به موتور های سرعتی دارد چراکه در استاندارد ساخت و تجهیز کافه ریسر فرمان قدری پایین تر از حالت معمول قرار میگیرد و آینه ها نیز به علت طول کم فرمان و افزایش زیبایی و دید بهتر در انتهای فرمان نصب می شوند. از حیث استایل موتورسواری نیز سادگی یکی از مشخصه های این سبک است و بیشتر از یک دستکش چرمی ترجیها قهوه ای رنگ و کلاه های بدون فک دارای نقش روی پوسته کلاه و یا رنگ مشکی مات استفاده می گردد. بسته به فصل تی شرت طرح دار و یا کاپشن چرم نیز در میان آنان رایج است. البته در برخی موارد موتورسواران کافه ریسر از استایل های کاملا رسمی مانند کت و شلوار نیز برای ایجاد تمایز با سایرین استفاده می نمایند!

موتورسوار کافه ریسر
موتورسوار کافه ریسر

استفاده از عینک های کشی طرح خلبان های دهه 30 و 40 میلادی نیز در میان کافه ریسر سواران محبوب است.

خرید عینک کافه ریسر ارزان
عینک کافه ریسر

ظاهر موتور

سادگی اولین مشخصه کافه ریسر است.

ظاهر کلی کافه ریسر
ظاهر کلی کافه ریسر

یکی از شاخصه های ظاهری مهم دیگر این گونه موتورها نبود بخش گلگیر عقب (و یا گلگیر بسیار کوچک صرفا جهت نصب پلاک) و صندلی تک نفره چرم (در برخی موارد دو نفره کوچک) با انتهای قوصی شکل همراه با دوخت است که در زمان تغییرات بر روی ساختار پلتفرم موتور اولیه تعویض صندلی فابریک با نمونه آماده یا دست ساز کافه ریسر تک سرنشین و حذف گلگیر از کلیدی ترین ترنسفورم های موتورسیکلت به حالت Cafe Racer می باشد.

عدم استفاده از محفظه هواکش و حذف و جایگزینی آن با هواکش های اسپرت از موارد قابل ذکر دیگر است.

لوازم و صندلی موتورسیکلت کافه ریسر
صندلی کافه ریسر

از ویژگی های دیگر می توان به  این موارد اشاره کرد: تخلیه بخش زیر صندلی و ایجاد فضای خالی همچنین استفاده از فرمان کوتاه و آینه های زیبا ولی ساده که بیشتر در انتهای فرمان نصب می گردد همچنین استفاده از چراغ گرد در بخش جلو و همچنین کیلومتر شمار آنالوگ (عقربه ای) به سبک کلاسیک و گرد که اغلب دارای رنگ کروم براق یا مشکی مات می باشد.

تصاویر آینه موتورسیکلت کافه ریسر
آینه موتورسیکلت کافه ریسر

لاستیک با عاج برجسته یا اصطلاحا گل درشت نیز از موارد قابل ذکر می باشد. استفاده از فلز و حذف بخش های پلاستیکی نیز در بین طراحان کافه ریسر بسیار رواج دارد.

 

مشاهده تجهیزات کافه ریسر در فروشگاه کالا 100

 

تولید کنندگان

برخی کمپانی های سازنده موتورسیکلت با مشاهده فراگیری استفاده از این سبک در سطح جهانی خط تولید محصولات کافه ریسر و یا نزدیک به این سبک  را نیز راه اندازی نمودند که از جمله برجسته ترین این برند ها می توان به این موارد اشاره کرد:

  • BMW R nineT Racer
  • Royal Enfield Continental GT 650
  • BMW R nineT Racer

لازم به ذکر است طی چند دهه تغییر و تحول در مسیر تکامل کافه ریسر یکی از پرطرفدار ترین موتورسیکلت ها برای تغییر به این سبک محصولات بی ام وی “BMW Motorcycles” است و خود به یک مرجع تبدیل شده است.

 

ویدئو ساخت کافه ریسر

 

 

 

 

Refrences:

WikiPedia

Pipeburn

نویسنده مطلب: آرش کارما

 


درباره موتورسیکلت های آمریکایی ایندین
درباره موتورسیکلت های آمریکایی ایندین

 

دانستنیهای دنیای موتورسیکلت در پیج اینستاگرام آرش کارما

اطلاعات مهم درباره موتورسیکلت
اطلاعات مهم درباره موتورسیکلت

 

 

 

شما هم ممکن است بپسندید

نظرتان را بنویسید