بهمن.01

آپشن خودرو | مانیتور ماشین، GPS، دوربین دنده عقب و 360 درجه

آپشن خودرو Car Options

آپشن خودروCar Options” در فارسی بیشتر به تجهیزات جانبی و یا رفاهی خصوصا الکترونیکی گفته می شود که جهت افزایش راندمان و یا سهولت در استفاده از خودرو از طرف کارخانه و یا پس از عرضه توسط مراکز تیونینگ و آپشن ماشین بر روی خودرو نصب می گردد.

از موارد پر طرفدار آپشن خودرو در ایران می توان به این تجهیزات زیر اشاره نمود:

 • مانیتور خودرو با قابلیت صفحه نمایشگر لمسی /  Touch Screen
 • دوربین دنده عقب / Backup Camera
 • دوربین 360 درجه خودرو
 • سیستم آینه جمع کن
 • سیستم پاور شیشه بالا بر اتوماتیک
 • سنسور و جک صندوق باز کن
 • ردیاب خودرو  / Car Tracker
 • آنتن دیجیتال خودرو
 • ریموت استارتر / Remote Car Starter
 • دکمه استارتر ماشین / Push Starter
 • سنسور دنده عقب
 • چراغ روز / دی لایت / Car Day Light
 • مانیتور سر صندلی
 • سیستم های صوتی تصویری و پخش خودرو

لازم به ذکر است بخش های آپشن و آپگرید (ارتقا) خودرو بسیار متنوع و محدود به موارد فوق نمی باشد و هر روزه با پیشرفت تکنولوژی بر تعداد آپشن های خودرو افزوده می گردد.

 

آپشن خودرو

در بسیاری از خودرو های با کیفیت و سطح استاندارد بالا مخصوصا مدل های گران قیمت تجهیزات رفاهی، ایمنی و امنیتی سطح بالا بصورت پیش فرض و از قبل توسط تولید کننده بر روی خودرو نصب شده اند ولی در تمام نقاط دنیا بسیاری از خودروهای متوسط از لحاظ کمی و کیفی دارای کمبود هایی می باشند که خریدار و مالک ماشین میتواند بر اساس نیاز، سلیقه و بودجه خود نسبت به افرایش راندمان همچنین تجهیز خودروی خود اقدام نماید.

یکی از علل رایج نصب بخش هایی آپگرید الکترونیکی و آپشن بر روی ماشین، مشاهده تغییرات و ارتقا بخشی از خودرو در مدل جدید تر است که مالک مدل قدیمی ماشین با روئیت بروز رسانی و افزوده شدن مواردی در سری جدید از طرف تولید کننده،  اقدام به ارتقا قسمت مربوطه در خودروی قدیمی خود مشابه مدل جدید  همان مدل می نماید که از مثال های رایج آن می توان به نصب دی لایت “Day Light”  و یا کیت چراغ زنون اشاره نمود که بسیار رایج است.

در ایران نیز به علت پایین بودن استاندارد خودروهای تولید داخل نسبت به میانگین کیفیت جهانی خصوصا برند های مطرح، مالکان خودرو ها داخلی با توجه به نیاز خود اقدام به نصب موارد آپشن  بر روی اتومبیل مورد نظر می نمایند که از جمله پرکاربرد و رایج ترین آپشن های خودرو دوربین دنده عقب، سنسور دنده عقب و مانیتور های تمام تاچ با قابلیت اتصال به آنتن دیجیتال، دوربین 360 درجه و جی پی اس ماشین می باشد.

در برخی موارد خریداران خودرو زمان انتخاب یک ماشین وارداتی و مدل مشخص با چند حق انتخاب روبرو هستند چرا که یک خودروی مشخص با حجم موتور و تعداد ایر بگ های یکسان ممکن است بسته به وجود آپشن های نصب شده از طرف کارخانه دارای تنوع قیمت باشد ولی بر اساس تناسب قیمت مدل های فول آپشن با مدل بیس (با حداقل آپشن و تنها موارد ضروری) خریداران ترجیح می دهند خودرویی با آپشن های متوسط و یا بیس را خریداری و شخصا اقدام به نصب آپشن و تجهیزات مورد نیاز با هزینه بسیار نازل تر در بازار و یا مراکز خدمات فنی و تجهیز خودرو نمایند.

از این رو و بر اساس تقاضای روز افزون صاحبان خودرو، مراکز و فروشگاه های بسیاری در خصوص نصب آپشن و تجهیز خودرو در تمامی شهر ها شروع به فعالیت نموده اند که البته در مواردی به علت عدم تخصص و تجربه بعضی مراکز نصب آپشن خودرو به ویژه در مورد بخش فنی و الکترونیکی ماشین های وارداتی و لوکس امکان بروز مشکل و صدمه به ساختار الکترونیکی خودرو و یا عملکرد ناقص بخش آپگرید شده وجود دارد. لذا بهتر است مالک خودرو در زمان انتخاب فروشگاه و یا بخش فنی مرکز تیونینگ و تجهیز نسبت به کیفیت عملکرد، تجربه و سوابق آن مرکز تحقیق و با دقت نسبت به خرید کالای مرغوب و انتخاب محل / فرد نصاب آپشن خودرو اقدام نماید.

 

مانیتور خودرو / Touch Screen Car Stereo

مانیتور ماشین و یا “Touch Screen Car Stereo” که اسکرین خودرو و یا نمایشگر تصویری خودرو نیز نامیده می شود بیشتر شامل مدل های لمسی با قابلیت ورودی و خروجی های متعدد از جمله صدای استریو، درگاه یو اس بی ، پورت آنتن دیجیتال ماشین و موارد دیگر می شود و در ابعاد و سایز های مختلف صفحه نمایشگر با کیفیت و قیمت های مختلفی در دسترس می باشد.

تقریبا اکثر مانیتور های ماشین ساخت کشور چین ولی با گرید های کیفی متفاوت و سطح قیمت متنوعی در بازار وجود دارند که مانند برند های مطرح تلفن همراه مانیتور ماشین نیز توسط تولید کنندگان نام آشنایی همچون Pioneer ، Sony  و JVC  در چین تولید و با استاندارد های بالای این شرکت ها طراحی و تحت لیسانس برند های فوق تولید و عرضه می گردند.

در مواردی برند های مختص کشور چین وجود دارند که در زمان استفاده از این اسکرین های خودرو هیچ تفاوت محسوس و کمبودی نسبت به مدل های بسیار با کیفیت و تولیدات کمپانی های مشهور احساس نمی شود ولی از سطح قیمت پایین تری برخوردار می باشند چراکه دارای سابقه کمتری از حضور در بازار های جهانی برخوردار می باشند و برای شناخته شدن این محصولات تولیدکنندگان با کمترین سود اقدام به تولید و عرضه محصولات خود می نمایند که در صورت وجود دانش فنی و آشنایی با این تجهیزات و یا تجربه پیشین از استفاده از چنین مانیتور های خودرویی می توان با یک انتخاب دقیق و مناسب اقدام بهه خرید کالای مذکور نمود.

باید در نظر داشت علاوه بر کیفیت “Touch Screen Car Stereos” وجود پشتیبانی فنی، قطعات و خدمات پس از فروش نیز بسیار مهم است.

 

دوربین دنده عقب، سنسور سپر پشت خودرو و دوربین 360 درجه ماشین

تقریبا دوربین دنده عقب ماشین یکی از پرکاربردترین آپشن های خودرو و پرطرفدار تجهیزات جانبی و از مواردی می باشد که خریداران خودروهای تولید داخل در صورت عدم وجود این پخش ممکن است نسبت به تجهیز ماشین خود به دوربین دنده عقب اقدام نمایند تا بر کیفیت رانندگی و خصوصا حرکت در دنده عقب و پارک راحت ماشین خود اقدام نمایند.

از بیشترین مصارف دوربین دنده عقب در ماشین زمان پارک دوبل و یا حرکت رو به عقب در پارکینگ هایی با فضای کوچک می باشد. در مواردی علاوه بر کتهش احتمال صدمه به خودرو به علت نبود دید کافی در برخی نقاط کور ماشین احتمال برخورد با اشیاء نیز وجود دارد مانند زمانی که در خیابان ماشین را پارک کرده و پس و پس از مدتی راننده به سمت ماشین باز میگردد ور در صورتی که از سمت جلوی ماشین به خودرو نزدیک و سوار وسیله نقلیه شود احتمال عدم آگاهی از وجود شیئی که قبلا در پشت ماشین وجود نداشته مانند یک موتور سیکلت محتمل است و در صورت وجود دوربین دنده عقب و یا سنسور ویژه پیشت خودرو احتمال بروز برخورد و مشکلات بعدی به حداقل کاهش پیدا خواهد کرد.

سنسور دنده عقب و مانع خودرو
سنسور دنده عقب و مانع خودرو

البته یکی از خطرناک ترین مواردی که هر راننده از آن وحشت دارد وجود کودک در پشت خودرو می باشد که با جستجو در سایت های اشتراک گذاری ویدئو میتوان بسیاری از تصاویر و کلیپ های دلخراش این چنینی را مشاهده نمود که در صورت نصب تجهیزات ایمنی و انواع سنسور دنده عقب و مانع خودرو براحتی می توان از بروز این فجایع پیشگیری نمود

 

سیستم امنیتی و دزدگیر خودرو

سیستم امنیتی خودرو که اصطلاحا دزدگیر خودرو و یا “Car Alarm System” یا “Car Security System” نامیده می شود و بسیاری از مالکین خودرو جدا از ارزش وسیله نقلیه خود بر اساس ریسک پذیری، محیط زندگی، تجربیات پیشین، پیشگیری از سرقت خودرو و موارد دیگر اقدام به سیستم هشدار و یا دزدگیر ماشین بر روی خودرو می نمایند.

دزدگیر ماشین و سیستم امنیتی خودرو
دزدگیر ماشین و سیستم امنیتی خودرو

کیفیت و امکانات سیستم های امنیتی خودرو نیز مانند سایر آپشن های خودرو متفاوت است که در مورد دزدگیر خودرو می توان به نمونه هایی با قابلیت روشن نمودن ماشین، بالا بردن شیشه های خودرو و باز کردن صندوق عقب و درب ها از طریق ریموت کنترل و یا اطلاع از وضعیت خودرو که شامل شدت ضربه وارده به ماشین در حالت دزدگیر روشن و یا باز شدن هر یک از درب ها با استفاده از نمایشگر ریموت سیستم امنیتی در مدل های نمایشگر دار اشاره نمود.

حتما تجربه جا ماندن سوئیچ خودرو داخل ماشین و قفل شدن درب را داشته اید و در این مورد شنیده اید که می تواند تا چند ساعت و رسیدن کلید. سوئیچ یدکی خودرو و یا کلید ساز یا حتی شکستن شیشه زمان شما را تلف نماید! در برخی سیستم های امنیتی با امکان نصب سنسور ویژه ضربه و برنامه ریزی مشخص می توان زربه زدن به نزدیکی سنسور از بیرون ماشین با الگویی مشخص و از پیش تعیین شده که ماننند یک کد است دستور باز شدن درب را به سیستم امنیتی خودرو داد که بسیار مفید و کارامد است.

برد ریموت دزدگیر ماشین در مدل های مختلف متفاوت می باشد و از چند ده متر تا چند کیلیومتر متغییر است.

 

آپشن خودرو چیست؟

وجهی که خریدار برای خرید یک وسیله نقلیه پرداخت می نماید بصورت پیش فرض جهت یک خودرو با تعریف مشخصی از امکانات و تجهیزات است که بسته به نیاز روز و دوره مشخصی از طرف استاندارد های کیفیت سازمان های بین المللی مرتبط به کنترل کیفیت مشخص میگردد و قابل تغییر و ارتقا می باشد. مثلا در اوایل پیدایش و تولید خودرو در اوایل قرن 20 دارا بدون چراغ در جلو و عقب ماشین حداقل استاندارد و وجود راهنما و یا برف پاک کن یک آپشن ویژه محسوب می شد ولی با گذشت بیش از یک قرن حداقل تجهیزات لازم برای تایید کنترل کیفیت و استاندارد خودرو دارا بودن تعداد مشخصی ایربگ / Car Air Bag و یا سیستم ترمز ABS (ترمز با قابلیت ضد قفل شدن) می باشد.

نهاد های ناظر بر کیفیت تولیدات یک خودروساز مسئول مشخص نمودن حداقل تجهیزات و قابلیت های نصب شده بر روی هر خودرو می باشند. در برخی موارد تولید کننده خودرو در صورت قابلیت نصب امکاناتی بیش از حد تعیین شده بصورت سفارشی از واژه آپشن /  Option استفاده می نماید که ممکن است بر اساس لیست منتشر شده بتواند بر اساس سفارش مشتری امکاناتی بیشتر از حالت معمول ماشین (حالت بیس)  را پیش از خروج از خط تولید بر روی خودرو نصب و اقدام به تجهیز ماشین بصورت سفارشی نماید و یا در مواردی بصورت پیش فرض خودرو را از قبل با امکاناتی بیشتر از حالت معمول تولید و روانه بازار نماید که از جمله این آپشن های رایج در خودرو  ساز های داخلی می توان به نصب سنسور فاصله و مانع بر روی سپر عقب خودرو ، آینه برقی خودرو و صندلی برقی ماشین اشاره نمود که رایج است،  البته بسیاری از این موارد در خودروهای وارداتی جزو امکانات معمول و رایج محسوب می گردند!!

 

عجایب خودرو و موتورسیکلت در پیج اینستاگرام آرش کارما
عجایب خودرو و موتورسیکلت در پیج آرش کارما

 

بهترین برند آپشن خودرو کدام است؟

یکی از پرسش های رایج شناخت بهترین مارک تولید کننده آپشن ماشین می باشد ولی پاسخ به پرسش فوق براحتی و در یک پاسخ کوتاه میسر نیست چراکه تنوع بیشمار تولید کنندگان لوازم جانبی و آپشن خودرو همچنین کیت های ارتقا ماشین اجازه نام برندن از برند مشخصی را نمی دهد. از طرفی گوناگونی خودرو ها باعث شده تا کمتر تولید کننده و برندی بتواند برای تمامی خودرو های موجود در بازار اقدام به تولید موارد آپشن و تجهیزات ارتقا اتومبیل نماید.

برند های تولید کننده آپشن خودرو هر یک تمرکز بر کمپانی های مشخصی از خودرو دارند و همچنین سبک مشخصی از تجهیزات رفاهی، ایمنی و امنیتی ماشین همچون دوربین و سیستم تصویری ماشین، دزدگیر و سیستم امنیتی، رد یاب خودرو، سیستم روشنایی و انواع چراغ همچنین سیستم صوتی پیشرفته که بهترین و شناخته شده ترین محصولات صوتی در انحصار تولید کنندگان مشخصی می باشد.

البته با توجه به سفارش انبوه وارد کننده و تجار از تولید کننده و برند آپشن ساز خودرو در برخی موارد کمپانی سازنده تجهیزات آپگرید خودرو اقدام به طراحی، ساخت و عرضه محصول جدید و هماهنگ با برند و  محصول خاصی از خودرو می نماید که پیشتر در بازار موجود نبوده است.

جمع بندی: بصورت کلی از بهترین برند های سیستم صوتی و تصویری موجود در بازار ایران با سطح قیمت مناسب می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • پایونیر / PIONEER
 • سونی / SONY
 • کنوود / KENWOOD
 • اسکای پین / SKYPIN
 • وینکا / WINKA
 • آلپاین / Alpain
 • کار ویژن / Car Vision
 • هلیکس / Helix

 

 

فروشگاه کالا 100 عرضه کننده و مرجع آپشن های مدرن خودرو از جمله مانیتور ماشین، دوربین دنده عقب و 360 درجه خودرو و سیستم های ردیاب با خدمات پس از فروش بلند مدت می باشد.

 

نویسنده مطلب: آرش کارما

حق نشر مطالب فوق برای وب سایت Kala100.ir محفوظ و در صورت کپی برداری بدون کسب اجازه و درج تارنمای سایت کالا 100 برابر قانون پیگیری قضایی جدی به عمل خواهد آمد

شما هم ممکن است بپسندید

2 دیدگاه ها

 1. سعید قادری

  مقاله خوبی بود. آموزش نصب مانیتور هم بگذارید

  • kala100

   سلام، ممنون. حتما.

نظرات بسته شده اند