ماکت ماشین / Die-cast Model Car

ماکت ماشین / DieCast Car ، آشنایی با انواع ماکت فلزی خودرو و ماشین های کلکسیونی قدیمی همچون سبک های، اسپرت، کلاسیک و یا  سایر سبک های Model Carsخرید ماکت فلزی ماشین از برند های مطرح با کیفیت بالا و قیمت های مناسب قابل ارسال به تمام نقاط کشور توسط فروشگاه ماکت کالا 100.

 

آشنایی با تاریخچه ماکت ماشین  / History of Diecast Cars

واژه دای کستینگ / Die-Casting که معادل واژه فارسی ریختگری است دارای پیشینه ای بس کهن است و مربوط به ساخت اشیاء با استفاده از فن قالب سازی می باشد. در این روش ساخت که از گذشته به روش های مختلف انجام می شده پس از طراحی و ساخت قالب با مواد مورد نظر مانند ماسه، گچ و یا سایر مواد جهت ساخت قطعه با تزریق ماده تشکیل دهنده قطع بصورت مایع که اقلب بصورت ذوب شده بر اثر دمای بالا صورت میگیرد وارد محفظه و دیواره های داخلی قالب می نمایند تا پس از گذشت زمان معین و تغییر مایع به جامد قطعه مورد نیاز شکل قالب طراحی شده را به خود گیرد و با باز نمودن قالب و در مواردی شکستن پوسته آن بتوان به قطعه دست یافت.

ساخت ماکت ماشین / Diecast Cars / Model Cars

ساخت ماکت ماشین  دارای قدمتی به پیشینه خود ماشین می باشد. ساخت ماکت تنها محدود به ماشین های معمولی و سبک سواری نیست بلکه تمام مدل های ماشین واقعی از جمله خودرو های کلاسیک قدیمی، ماسل کارها ، ماشین های اسپرت و مسابقه ای، کامیون های باری، تریلی و انواع ماشین های راهسازی را نیز شامل می شود.

لازم به ذکر است جدا از ماشین سایر وسایل نقلیه نیز دارای ماکت می باشند مانند ماکت موتور سیکلت و یا سیستم های حمل و نقل همچون کشتی های باربری و تجاری، هواپیما و حتی دوچرخه. که در سایر مقاله ها به آن موارد نیز اشاره خواهیم نمود.

خرید ماکت ماشین با کیفیت از انواع کلاسیک، ماسل کار های آمریکایی، ماکت کامیون و مدل های راهسازی در فروشگاه Kala100.

ماکت ماشین فلزی

ماکت ماشین، خرید ماکت ماشین، ماکت فلزی ماشین ، ماکت کلکسیونی ، ماکت ماشین آمریکایی ، ماکت ماشین مسابقه ای ، ماکت ماشین قدیمی و سایر واژگان مشابه برای این کالای تزئینی و دکوری استفاده می شود که مورد علاقه بسیاری است.

خرید ماکت ماشین در فروشگاه کالا صد
خرید ماکت ماشین / Diecast Model Cars در فروشگاه کالا صد – خرید ماکت فلزی ماشین در تمامی مقیاس ها از برند های مطرح و سبک های کلاسیک، اسپرت، ماسل کارز، ماکت کامیون و ماشین های راهسازی، ماکت ماشین آمریکایی سواری ، آلمانی و ژاپنی با قیمت ارزان و کیفیت بالا.

توضیح نام ماکت

ماکت در فارسی بیشتر به معنای شیئ مصنوعی برگرفته از نمونه واقعی در ابعاد کوچک تر آن می باشد که در انگلیسی واژه معادل آن “Model” است و با قرار دادن نام مورد واقعی به انگلیسی بعد از آن ماکت آن چیز مشخص می شود مانند “Model Car” که به معنای نمونه کوچک ماشین است ولی معادل دقیق تر ماکت ماشین از جنس فلز و نمونه های تزئینی واژه انگلیسی ” Die-Cast Model Car” می باشد چراکه نشان دهنده یک مدل کوچک با سبک ریختگری و ساخته شده از ترکیب قطعات فلز و پلاستیک با حفظ جزئیات می باشد.

در کنار نام کلی ماکت ماشین نیاز به مشخص کردن سایر مشخصلا فنی آن نیز است که در زمان جستجو در اینترنت و یا خرید می توان با استفاده از آن اطلاعات به نتیجه بهتر و دقیق تری برای انتخاب دست یافت مانند مقیاس ماکت ماشین.

 

مقیاس ماکت ماشین

سایز ماشین های واقعی مشخص و استاندارد است ولی ساخت نمونه های مصنوعی و کوچک تر دارای تنوع زیادی می باشد که با استفاده از واژه مقیاس و یا معادل انگلیسی آن یعنی “Scale” از آن یاد می شود.

مقیاس ماکت ماشین Diecast Model Car Scales
مقیاس ماکت ماشین Diecast Model Car Scales

مقیاس ماکت به معنای نسبت نمونه مصنوعی و کوچک تر به سایز واقعی خود می باشد که با کسری از اعشار نمایش مشخص می گردد.

مانند:

مقیاس: 1/64 – 1/32 – 1/24 – 1/18

هرچه مقیاس ماکت ماشین کوچک تر باشد ماکت نیز کوچک تر است برای مثال ماکت ماشین در مقیاس 1/64 کوچک تر از مقیاس 1/32 از همان سبک ماشین است.

 

شناخت ماکت ماشین مرغوب و با کیفیت

ماکت های ماشین نیز همچون تولید کنندگان خودرو های واقعی دارای تنوع و کیفیت های متفاوت و دامنه قیمت گوناگونی هستند که برخی دارای تناسب قیمت با کیفیت خوب و برخی دیگر قیمتی بیش از کیفیت خود دارند. لذا شناخت ماکت ماشین مرغوب و با کیفیت نیاز به آشنایی با این کالا داشته که با قدری تحقیق می توان مهارت اولیه برای انتخاب یک ماکت ماشین با کیفیت را بدست آورد.

کیفیت

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و دست یابی بشر به تجهیزات جدید، ساخت و تولید راحت تر از گذشته می باشد ولی حفظ کیفیت بسیار بالا همچنان در اختیار برند ها است.

متاسفانه تولید کنندگان زیادی می توانند با استفاده از فن آوری های روز و مهارت در کپی برداری از تولیدات سایر برند ها اقدام به ساخت موارد مشابه با ظاهری شبیه و یا تولیدات خود با حفظ رنگ و جلا و همچنین ویژگی هایی شبیه به یک ماکت ماشین اصلی نمایند که در واقع ظرافت ظاهری و جزئیات موجود در ساخت ماکت کامل نبوده ویا با کوچکترین بی احتیاطی صدمه خواهند دید که ناشی از عدم مقاومت قسمت های مختلف آن به علت استفاده از موارد اولیه و مهندسی پایین ساخت می باشد.

یکی از روش های بدست آوردن ماکت ماشین با کیفیت خرید از برند های معتبر از فروشگاه های معتبر است تا نمونه اوریجینال و اصلی در مقابل وجه پرداختی کاربر خریداری شود.

تولید کننده ماکت ماشین

از راه های شناخت یک Model Car با کیفیت مطلوب مشاهده اطلاعات فنی در زیر بدنه و شاسی ماکت و همچنین وجود اطلاعات فنی و یا قابلیت دستیابی و مشخصات تولید کننده ماکت ماشین برای استعلام اصالت کالا و یا مقایسه ماکت ماشین با نمونه موجود در وب سایت شرکت تولید کننده می باشد.

صندلی متحرک ماکت ماشین کلاسیک
صندلی متحرک ماکت ماشین کلاسیک – یکی از نشانه های ماکت ماشین با کیفیت وجود جزئیات دقیق مانند نمونه اصلی می باشد.

در صورت وجود تجربه پیشین و دسترسی به یک مدل برند با مقایسه کالای پیشرو و بررسی جزئیاتی همچون قابلیت چرخش محور فرمان، متحرک بودن بخش های داخلی اتاق همچون آفتابگیرها، آینه ، حتی صندلی و یا وجود قابلیت باز و بست کلیه درب ها حتی صندوق عقب و درب موتور ماشین به همراه وجود انجین / موتور ماشین با بخش های تفکیک شده و رنگی مانند نمونه واقعی بخشی از نشانه های دقت و ظرافت در ساخت Diecast Car  پیش رو  توسط تولید کننده می باشد.

 

از برند های مطرح و تولیدکنندگان ممتاز ماکت ماشین می توان به کمپانی AUTOart  Kyosho / Tamiya

 

 

ویدئو آشنایی با ماکت ماشین / Die-cast Model Car Video Clip by KALA100

 

حق نشر مطالب فوق برای وب سایت Kala100.ir محفوظ و در صورت کپی برداری بدون کسب اجازه و درج تارنمای سایت کالا 100 برابر قانون پیگیری قضایی جدی به عمل خواهد آمد

مشاهده ماکت های زیبای موتورسنگین

دو عدد موتورسنگین ماکت دوکاتی قرمز و کاوازاکی سبز
خرید ماکت موتور

شما هم ممکن است بپسندید